Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania....

Kolumny i sztukateria z pracowni Angus Young Piotr Hoppe

1. Dlaczego chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na  nasze kolumny?

Kolumny nasze wytwarzane są w stu procentach ręcznie. Do tego stopnia ręcznie, że w procesie produkcji znajduje się miejsce dla tak pierwotnych narzędzi prostych jak dźwignia, kołowrót czy śruba. Naszymi metodami mogliby produkować kolumny nawet starożytni przy zastosowaniu dostępnych ówcześnie technologii.Technologie którymi się posługujemy są tradycyjnie, powszechnie znane i opisywane w podręcznikach robót sztukatorskich. Nie ukrywam że główną naszą inspiracją jest książka Jerzego Dilisa „Roboty sztukatorskie” wyd. PWN 1961.Materiały z których wykonujemy nasze kolumny to najogólniej mówiąc kompozyty cementowe. W ich skład wchodzą wyłącznie cementy białe klas 52 i 70, naturalne kruszywa (w tym także bazaltowe używane w odpowiedzialnym budownictwie przemysłowym), uszlachetniacze (dodatki i domieszki firmy Sika) oraz zbrojenie. Aby nadać naszym kolumnom należytą wytrzymałość zbroimy je co najmniej sześciokrotnie siatką z włókna szklanego. Dzięki unikatowej technologii naszego pomysłu jako jedyni stosujemy także  siatkę zbrojącą w warstwie wykończeniowej co zdecydowanie podnosi odporność finalnego produktu. 

2. Czy kolumny mogą być użyte jako filar nośny.

Kolumny, po wypełnieniu ich wnętrza betonem mogą stanowić pełnowartościowy filar nośny.

3.Czy istnieje możliwość obudowy słupów już istniejących (kompletną kolumną)

W przypadku gdy mamy już postawione proste słupy możemy je obudować kompletną kolumną składającą się z trzonu, bazy i głowicy.

4.Czy kolumny są wytrzymałe

Materiałem, z jakiego wykonujemy kolumny jest kompozyt z zastosowaniem cementów białych klas 52,5 oraz 70, wyselekcjonowanych kruszyw (o wytrzymałości do 150 MPa), plastyfikatorów i innych domieszek. Pozwala nam to na uzyskanie cienkościennego, relatywnie lekkiego wyrobu o doskonałych parametrach wytrzymałościowych gdzie w przypadku kolumn o wysokości do 300cm całość stanowiąca bryłę obrotową (baza, trzon, głowica) jest jednym elementem. Klient unika w ten sposób pracochłonnego montażu i wykańczania. Kolumny dla uzyskania ostatecznego wyglądu są powlekane trzema rodzajami mas wykończających - każda o innej gradacji wypełniacza. Warstwa wykończająca jest dodatkowo, niezależnie zbrojona na całej powierzchni, co minimalizuje niebezpieczeństwo powstawania pęknięć.Warto zwrócić uwagę na czynnik wytrzymałościowy wyrobu, ponieważ występują na rynku produkty konkurencyjne wykonywane po prostu z klejów do ociepleń. Produkowanie kolumn z tego rodzaju materiału jest z pewnością łatwe, lekkie, szybkie i tanie, ale jakościowo bardzo słabe a przecież mają nam służyć długie lata.

 

Sztukateria wewnętrzna Orac Decor i NMC

1. Sztukateria gipsowa czy sztukateria z poliuretanu?

Sztukateria z gipsu 1.nietrwała można ją łatwo uszkodzić podczas transportu czy montażu 2. wielokrotne malowanie sztukaterii z gipsu sprawia że wzory szybko ulegają zatarciu 3.wymaga trudnej konserwacji 4.trudna w montażu gdyż jest ciężka a elementy mają różną długość, montaż takiej sztukaterii jest też brudny i wymaga montowania przez specjalnych fachowców. 

Sztukateria z poliuretanu1. łatwa w montażu 2. lekka 3.trwała, odporna na uszkodzenia 4. odporna na zmywanie

2. Czy listwy Orac można po zainstalowaniu pozostawić bez malowania?

Oczywiście jest możliwe nie malowanie listew po zamontowaniu jednak nie zalecamy. Po pierwsze łączenia najlepiej  przykryć farbą. Po drugie ORAC DECOR jest produktem najwyższej jakości i  wymaga najwyższej jakości wykończenia. Dlatego polecamy Państwu zastosowanie wysokiej jakości  farb akrylowych.

3.Jakie farby można stosować do malowania listew?

ORAC DECOR jest produktem najwyższej jakości i wymaga najwyższej jakości  wykończenia? Dlatego zalecamy zastosowanie wysokiej jakości  farb akrylowych. Przed pomalowaniem z listew należy usunąć wszelkie  zabrudzenia.

4. Czy klej DecoFix Pro (FDP500) po stwardnieniu można usunąć za pomocą wody?

Nie. Nadmiar kleju musi być zmyty wodą natychmiast po jego użyciu. Po wyschnięciu (w normalnych warunkach po 48 godzinach) klej staje się całkowicie wodoodporny i gotowy do malowania.

5. Jak duży ciężar mogą wspierać kolumny ORAC DECOR?

Kolumny ORAC służą tylko jako elementy ozdobne. Nie są przystosowane do wspierania żadnego ciężaru.  Aby wesprzeć ciężar zalecamy montaż dwóch połówek kolumny wokół metalowej podpory.

6. Jak skracać kolumny Orac Decor i NMC?

Nie zalecamy skracania kolumn poprzez ucięcie trzonu kolumny. Do regulacji wysokości służą specjalnie zaprojektowane podstawy, które można łatwo skracać. Jeśli z wielu przyczyn wymagane jest ucięcie trzonu kolumny zalecamy zamówienie kolumny w dwóch połówkach. Kolumny pełne, które produkowane są inną technologia niż półkolumny, są bardziej podatne na uszkodzenia podczas cięcia niż grubsze półkolumny.

7.Ile osób jest potrzebnych do wykonania instalacji listew Orac Decor?

Listwy Orac są lekkie i łatwe w montażu. Z powodzeniem montaż może wykonać jedna osoba.

8. Jak naprawić łączenia, jeśli nie został zastosowany odpowiedni klej? (ORAC FIX EXTRA)?

Najważniejsze to usunąć jak najdokładniej klej z popękanych łączeń. Ostrożnie wstrzyknij przy pomocy  pistoletu klej ORAC FIX EXTRA.  Łączenia można malować dopiero po 24 godzinach od nałożenia kleju.          

9. Dlaczego na niektórych łączeniach pomiędzy listwami poliuretanowymi widoczne są drobne pęknięcia?

Poliuretan przechowywany w bardzo wilgotnych warunkach absorbuje wodę. W związku z tym jego wymiary przy długim leżakowaniu  mogą ulec nieznacznej zmianie. Po zamontowaniu, po pewnym czasie listwy  takie pozbywają się nagromadzonej wody i wracają do swojej naturalnej  objętości. W rezultacie mogą pojawić się niewielkie pęknięcia na  łączeniach. Aby temu zapobiec ORAC opracował rozwiązanie z wielką  skutecznością stosowane w 50 krajach o rożnych klimatach na całym  świecie. Aby uniknąć pęknięć należy zastosować klej ORAC FIX  EXTRA (FX200/210), który absorbuje dużą cześć wody oddawaną przez  poliuretan. Klej ten zamiast łączyć, „stapia” listwy ze sobą.  Jakiekolwiek zmiany objętości poliuretanu są więc rozłożone równomiernie  na wszystkie połączone ze sobą listwy, a zatem niewidoczne gołym okiem.

10.Jak łączyć listwy proste z giętkimi?

Najpierw należy zamontować listwy giętkie przy pomocy kleju DecoFix Pro (FDP500/600) pomagając sobie drobnymi gwoździkami.  Następnie należy zamontować listwę prostą przy pomocy kleju DecoFix Pro (FDP500/600) tak by łączyła się z listwą giętką. Na łączeniu należy zastosować klej Orac Fix Extra (FX200/210).

11.Czy produkty Orac można montować na zewnątrz?

TaK, produkty Orac Decor można zastosować na zewnątrz pod warunkiem zastosowania specjalnego kleju FDP700 i pokryć je odpowiednią farbą zabezpieczającą.

                   

    

 

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl